Wszystkim Dzieciom...

Międzynarodowy Dzień Dziecka ma swoje początki w 1925 roku. Wtedy to w Genewie odbyła się Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci.
W Polsce natomiast Dzień Dziecka obchodzony był jeszcze przed II wojną światową. Pierwszy raz świętowano go bowiem już w 1929 roku, ale 22 września. Tego dnia dzieci po mszy w kościele szły na szkolne akademie, a później na wycieczki i zabawy. W tym dniu rozdawano również dzieciom słodycze. W 1952 roku święto zostało ustanowione na stałe. 
Najwcześniej Dzień Dziecka świętowany jest we Francji i we Włoszech, bo już 6 stycznia. Obchodzony jest tam wówczas „Dzień Rodziny”. Rodzice i dzieci zasiadają wtedy do uroczystej kolacji, podczas której jedzą m.in. ciasto z "wróżbami". Turcy obchodzą Dzień Dziecka 23 kwietnia, wtedy też najmłodsi często ubrani w stroje narodowe tańczą, śpiewają i puszczają latawce (obchodzone razem ze Świętem Niepodległości). Australijskie dzieci swój dzień mają natomiast w pierwszą sobotę lipca, zaś paragwajskie - 16 sierpnia. Brazylijczycy celebrują święto najmłodszych 12 października.

Wszystkim dzieciom życzymy :

Żyj tak, aby każdy kolejny dzień

był niesamowity i wyjątkowy.

Wypełniaj każdą chwilę tak,

aby potem wspominać ja z radością.

Czerp energię ze słońca,

kapiącego deszczu i uśmiechu innych.

Szukaj w sobie siły,

entuzjazmu i namiętności.

Żyj najpiękniej jak umiesz

Wyświetlono: 26

Drukuj Facebook

Zobacz również

Powrót do góry